x
x

Auris. Уживајте во пријатното возење.

Новиот Аuris е автомобил кој ќе сакате да го возите секој ден. Тој е  динамичен и примамлив. Внатрешноста е пространа и нуди висок квалитет, интуитивна е и со допадлив дизајн. А можноста за избор меѓу хибриден,бензиски или дизел мотор го прави Auris совршениот автомобил за вас.

Дизајниран да биде посакуван

Вистината за хибридната технологија

Комфор и стил

Auris Touring Sports

Избор на боја

Pure White (040)

Опрема

Совршениот дизајн е во деталите. Новиот Auris блеска со извонредна опрема како што се специјално изработените LED фарови и алуминиумските тркала. И во текот на денот, и во текот на ноќта, Auris е автомобил кој влијае на вашето позитивно расположение.

Во внатрешноста на Auris ќе најдете импресивен дизајн и високо квалитетни материјали. Новиот Toyota Touch 2 дисплеј е прозорец кон светот на забавата, додека новиот TFT екран во боја во инструментална конзола отсликува информации за досегот, навигацијата и аудио системот.

 

TERRA

 • Антиблокирачки с-м за сопирање+ Електорнска распределба на силата на сопирање+ Систем за помош при сопирање (ABS+EBD+BA)
 • Систем за контрола на стабилноста на возилото (VSC)
 • Систем за контрола на влечната сила (TRC)
 • Предно воздушно перниче, возач и совозач
 • Странично воздушно перниче, возач и совозач
 • Заштитни воздушни завеси, напред и назад
 • Воздушно перниче за колена, возач
 • Електрични странични ретровизори со грејачи со вградени трепкачи, во боја на каросерија
 • Аудио контроли на управувачот
 • Радио-CD, MP3 подршка и USB влез со 4 звучници
 • Централна брава со далечинско управување
 • Електрика на предни прозори
 • LED дневни светла
 • Управувач регулиран по височина и длабочина
 • Систем за помош при тргнување на нагорнина (НАС)
 • Мулти-информационен дисплеј (борд комјутер)
 • Автоматска клима
 • Електричен серво управувач
 • Деливи (60:40) задни седишта
 • Гуми 195/65R15 со челични тркала
 • Би-халогени предни фарови ос функција "Follow me home"
 • Bluetooth
 • LED задни светла
 • Резервно тркало за привремена употреба 125/70/17

 

 

 

Спецификации

auris-2015-specifikacii.jpg

 

ЕКОЛОШКИ ПЕРФОРМАНСИ 1.6 Valvematic
6 MT/CVT
Потрошувачка на гориво (Важечка регулатива)
Комбиниранахечбек
(l/100 km)караван
5,9/5,6
6,1/5,7
Градхечбек
(l/100 km)караван
7.9/7.3
8.3/8.0
Отворенохечбек
(l/100 km)караван
4.8/4,6
5.2/5.0
Препорачан тип на гориво Безоловен, 95 октани или повеќе
Резервоар литри 50
Carbon dioxide, CO2 (Важечка регулатива)
Kомбиниранохечбек
(g/km)караван
140/132
140/142
Градхечбек
(g/km)караван
181/168
184/173
Отворенохечбек
(litres/100 km)караван
113/106
114/109
Емисија на издувни гасови (EU директива 715/2007 последно модифицирана со директива EC2015/45W)
Ниво на емисија на издувни гасови Euro 6W
Carbon Monoxide, CO (mg/km) 355/232
Hydrocarbons, THC (mg/km) 36/28
Hydrocarbons, NMHC (mg/km) 32.8/24.2
Nitrogen Oxides, NOx (mg/km) 76/73
Hydrocarbons, THC &
Nitrogen Oxides, NOx (mg/km)
-
Particulates, PM (mg/km) -
Бучавост (Важечка регулатива)
dB(A) 73

Потрошувачката на гориво и емисија на CO2 се мери во контролирана средина, во согласност со барањата на Европските закони публикувани од Европската комисија.
Вредностите на потрошувачката на гориво и емисијата на CО2 од вашето возило може да варираат во однос на горе презентираните.
Стилот на возење како и други фактори (како што се условите на патот, прометот на возила, состојбата на возилото, инсталираната опрема, товар, број на патници ....) играат улога во утврдување на портошувачката на гориво и емисијата на CO2.

 

МОТОРИ 1.6 Valvematic
6 MT/CVT       M/D S
Број на цилиндри 4 цилиндри, во линија
Вентилски механизам 16 вентили DOHC со Valvematic
Систем за гориво Електронско вбризгување
Зафатнина(cc) 1598
Внатрешен пречник и од (mm x mm) 80.5 x 78.5
Компресија 10.7:1
Максимална моќност (KW/rpm) 132 (97/6400)
Максимален вртежен момент (Nm/rpm) 160/4400-4400
Општа максимална моќност на хибридниот систем -

 

ПЕРФОРМАНСИ 1.6 Valvematic
6 MT/CVT       M/D S
Максимална брзинахечбек
(km/h)караван
200
195
0-100 km/h (sek)хечбек
караван
10,0
10,5
Коефициент на хечбек
аеродинамичносткараван
0,28
0,29

HB = Hatchback TS = Touring Sports M/T = Manual transmission M/D S = Multidrive S e-CVT = electronically controlled Continuously Variable Transmission
* Style. § Active. ◊ Live.

 

СУСПЕНЗИЈА 1.6 Valvematic
6 MT/CVT
Предна Независно, тип MacPherson
Задна Двоен јадец

 

СОПИРАЧКИ 1.6 Valvematic
6 MT/CVT
Предни Дискови
Задни Дискови

 

КАПАЦИТЕТ НА БАГАЖЕН ПРОСТОР (во литри) 1.6 Valvematic
6 MT/CVT
хечбек/караван
Волумен на багажен простор (до багажната покривка) 360/672
Волумен на багажен простор, до таванот, со исправени задни седишта 428/530
Волумен на багажен простор, до таванот, со спуштени задни седишта 1192/1658
Волумен со подигнати 5 седишта, до висина на седиштата 360/530
Волумен со подигнати 5 седишта, до висина на таванот 435/672
Волумен со подигнати 2 седишта, до висина на седиштата 790/1029
Волумен со подигнати 2 седишта, до висина на таванот 1658/1199

 

НАДВОРЕШНИ ДИМЕНЗИИ 1.6 Valvematic
6 MT/CVT
хечбек/караван
Должина (mm) 4330/4595
Ширина (mm) 1760
Висина (mm) 1475/1485
Преден трап 1535/1525 (15" тркала)/1515 (17" тркала)
Заден трап 1535 или 1525 (15" тркала)/1525 или 1515 (16" тркала)/1515 или 1505 (17" тркала)

 

DIMENSIONS AND WEIGHTS 1.6 Valvematic
6 MT/CVT
хечбек/караван
Растојание од преден браник до осовина (mm) 955
Растојание од заден браник до осовина (mm) 775/1040
Меѓуосќино растојание (mm) 2600
Радиус на вртење (m) 5.2/5.4*
Должина (mm) 1830
Ширина (mm) 1485
Висина (mm) 1180
Вкупна должина на багажен простор со исправени задни седишта 860/1115
Вкупна ширина на багажен простор 1350/1452
Вкупна висина на багажен простор 875/890
Вкупна должина на багажен простор со спуштени задни седишта 1395/1650
Волумен на багажен простор со исправени задни седишта 360/672
Вкупна тежина на возило (kg) 1830
Тежина на празно возило (kg) 1270

 

ПНЕВМАТИЦИ И ТРКАЛА Terra Luna Sol Light Fancy Chic
15" челични тркала со наплатки - - - - -
16" челични тркала со наплатки - - - - -
15" алуминиумски фелни (5 двојни краци) - - - - -
16" алуминиумски фелни (5 двојни краци) - - - - -
17" алуминиумски фелни (5 двојни краци) - - - -
Сет за репарирање - - - - -
Резервна гума -

 

Галерија