x
x

Многу автомобили личат едни на други, но AYGO не е еден од нив.

Моделот AYGO ја следи идејата на Akio Toyoda да создава се подобри и подобри автомобили, кои при тоа ќе бидат и забавни за возење. Дизајнот на AYGO, наречен “J-Playful” се поврзува со модерната младешка култура која ги фаворизира моќните и нагласени форми и облици.

Од култниот нов “X” дизајн на предната маска, до огромниот број на опции за приспособувања според потребите на сопственикот, комплетниот “стајлинг” и инженерските одлуки на AYGO се осмислени да бидат забавни.

Неограничен избор

Дизајн

Одличен пакет

Избор на боја

White Flash (068)

Опрема

AYGO e автомобил кој е дизајниран да заведува.

Животот зад управувачот никогаш не бил подобар, благодарејќи на зголемениот простор во кабината и изобилството на иновативната опрема дизајнирани да се вклопат во стилот на животот на младите купувачи. Најатрактивен пример е X-Touch мултимедијалниот систем. Неговиот 7” екран во боја чувствителен на допир ги контролира бројните ситеми во автомобилот.

X+

 • Анти-блокирачки систем за сопирање + Електронска распределба на силата на сопирање + систем за помош при сопирање (ABS+EBD+BA)
 • Систем за контрола на стабилноста на возилото (VSC)
 • Предно воздушно перниче, возач и совозач
 • Странично воздушно перниче, возач и совозач
 • Заштитни воздушни завеси, напред и назад
 • Предупредувачки сигнал за неврзан заштитен ремен
 • Заштитни ремени со прицврстување во 3 точки, напред со претензори
 • Електричен серво управувач, чувствителен на брзина
 • Аудио систем со 2 звучника
 • Aux In + USB port
 • Управувач рачно регулиран по височина
 • 14" челични тркала, со 165/65 R14 пневматици
 • Рачки на врати и надворешни ретровизори во црна боја
 • Преден и заден браник во црна боја
 • Имобилајзер
 • Преден X панел со карбон текстура
 • Заден дифузер со карбон текстура
 • Предни и задни потпирачи за глава
 • Систем за контрола на притисокот во пневматиците (TPWS) Дневни светла (LED)
 • Подготовка за фиксирање на детско седиште според Isofix стандард Држач за чаши ( 2 напред, 1 назад)
 • Мануелен клима уред
 • Централна брава со далечинско заклучување
 • Електрика на предни прозори

X-play

повеќе од X+

 • 15" челични тркала, со 165/60 R15 пневматици
 • Рачки на врати и надворешни ретровизори во боја на каросерија
 • Електрично регулирани и греени надворешни ретровизори
 • Кожен управувач и менувач
 • Bluetooth безжино поврзување со мобилен телефон со команди на воланот Аудио контроли на воланот
 • 4 звучници
 • Хромирани внатрешни рачки за врати
 • Мерач на вртежи
 • АSL систем за ограничување на брзината /само при 5МТ менувач/
 • Висинска регулација на возачкото седиште
 • Предни светла за магла
 • Задна делива клупа (50:50)
 • Преден "X" решетка во пијано лак црна боја 

X-cite

повеќе од X-play

 • 15" алуминиумски тркала (црни со црвен централен орнамент)
 • Заден браник во црна пијано лак боја
 • X-Touch мултимедијален с-м со 7" екран чувствителен на допир Задна камера за помош при паркирање
 • Тапацир со црвени елементи
 • Внатрешни детали во боја на каросерија
 • Хромирани внатрешни рачки за врати

X-wave

повеќе од X-play

 • 15 " алуминиумски тркала со 165/60 R15 пневматици
 • Спортски седишта, со парцијална кожа
 • X-Touch мултимедијален с-м со 7" екран чувствителен на допир
 • Електричен мек кров, тип CANVAS, црн
 • Tyre repair kit ( кит за поправка на пневматици)
 • Задна камера за помош при паркирање
 • Заден браник во црна пијано лак боја
 • Хромирани внатрешни рачки за врати

Спецификации

Мотор со карактер.

AYGO е стандардно опремен со подобрената верзија на наградуваниот 3-цилиндарски мотор на Toyota , 1.0 VVT-I бензискиот мотор. И понатаму еден од најлесните мотори во својата класа, овој извонреден агрегат е со бројни подобрувања, се со цел да се подобрат перформансите и да се постигне најниска потрошувачка на гориво и CO2 емисија во класата.

 

Еколошки перформанси 1.0 l VVT-i
5 M/T ECO                                      5M/T
1.0 l VVT-i
x-sift
Потрошувачка на гориво (Важечка регулатива)
Комбинирана (l/100km) 3,8 4,1 4,2
Град (l/100km) 4,5 5 5
Отворено (l/100km) 3,4 3,6 3,8
Препорачан тип на гориво 95 безоловен 95 безоловен 95 безоловен
Капацитет на резервоарот (литри) 35 35 35
Carbon dioxide, CO2 (Важечка регулатива)
Комбинирано (gr/km) 88 95 97
Град (gr/km) 104 115 115
Отворено (gr/km) 79 84 87
Емисија на издувни гасови (EC директива 715/2007 последно модифицирана со директива EC136/2014J)
Ниво на емисија на издувни гасови Euro 5 J Euro 5 J Euro 5 J
Carbon Monoxide, CO (mg/km) 685,1 590,4 453,4
Hydocarbons, THC (mg/km) 44 33,7 32,2
Hydocarbons, NMHC (mg/km) 39,3 29,9 29,4
Nitrogen Oxides, NOx (mg/km) 14,3 8,6 13,2
Бучавост (Важечка регулатива)
dB(A) 70 70 68

Потрошувачката на гориво, емисијата на CO2 и бучавата се мерат во контролирана средина на основно возило, во согласност со барањата на Европските закони публикувани од Европската комисија. За детални информации , или ако сте заинтересирани за купување на основно возило, Ве молиме контактијате ја Toyota Motor Europe NV/SA. Вредностите на потрошувачката на гориво и емисијата на CО2 од вашето возило може да варираат во однос на горе презентираните. Стилот на возење како и други фактори (како што се условите на патот, прометот на возила, состојбата на возилото, инсталираната опрема, товар, број на патници ....) играат улога во утврдување на портошувачката на гориво и емисијата на CO2.

M/T= Мануелна трансмисија

 

Мотори 1.0 VVT-I
Код на моторот 1KR-FE
Број на цилиндри 3 цилиндри, во линија
Вентилски механизам 12 вентили DOHC
Систем за гориво Електронско вбризгување
Зафатнина(cc) 998
Внатрешен пречник и од (mm x mm) 71.0 x 84.0
Компресија 11.5:1
Максимална моќност (DIN/hp) 69
Максимална моќност (kW/rpm) 51/6000
Максимален вртежен момент (Nm/rpm) 95/4300

 

Перформанси 1.0 l VVT-i
5 M/T ECO                          5M/T
1.0 l VVT-i
x-sift
Максимална брзина (km/h) 160 160 160
0-100 km/h (sek) 14,3 14,2 15,5
Коефициент на аеродинамичност 0,28 0,29 0,29

 

Сопирачки  
Напред Вентилирачки дискови
Назад Барабан

 

Потпирање  
Предно MacPherson
Задно Торзиона оска

 

Димензии и тежини 1.0 l VVT-i
5M/T
1.0 l VVT-i
x-shift
Надворешна должина (mm) 3455 3455
Надворешна ширина (mm) 1615 1615
Надворешна висина (mm) 1460 1460
Преден трап (mm) 1430 1430
Заден трап (mm) 1420 1420
Растојание од преден браник до осовина (mm) 675 675
Растојание од заден браник до осовина (mm) 440 440
Меѓуоскино растојание (mm) 2340 2340
Радиус на вртење (m) 4.8/5.1 5,1
Внатрешна должина (mm) 2220 2220
Внатрешна ширина (mm) 1300/1250 § 1300/1250 §
Внатрешна висина (mm) 1205/1155 § 1205/1155 §
Багажен простор (l) 168 168
Вкупна тежина на возило (kg) 1240 1240
Тежина на празно возило (kg) 855-910/840-890* 860-905
Багажен простор до полица на багажен простор (l) 168 168
Багажен простор до кров со подигнати задни седишта (l) 198 198

 

Пневматици и тркала X X+ X-play X-cite X-clusive X-clusive + X-wave
14" челични тркала - - - - -
15" челични тркала - - - - - -
15" алуминиумски тркала - - - - -
15" алуминиумски тркала (со голем централен орнамент) - - - - -

● = Стандард
- = Недостапно
М/Т= Мануелна трнасмисија
§ - 3 врати

Галерија