x
x

 УПРАВУВАН ОД ЖИВОТОТ

Ако го живеете животот со полни гради и очекувате автомобилот да Ве следи во чекор, новиот Toyota C-HR е Ваш изговор за да едноставно уживате во возењето без конкретна потреба.

Изработен од инженери низ чии вени тече натпреварувачки дух, Тоyота C-HR реагира на потребите на возачот со агилност на динамичен хечбек маскиран во комфорот на еден SUV. Притиснете на педалот за забрзување и веднаш ќе почувствувате моќ која Ве турка напред. Завртете го воланот и реакцијата на C-HR е директна, неговата постојаност во квалитетот и изработката останаа доследни без оглед на условите на патот или опкружувањето.

 

ВИЕ ЈА ИМАТЕ КОНТРОЛАТА 

Влезете во новата Toyota C-HR и ќе бидете поздравени од страна на стилски дизајн и врвен квалитет, кои потполно одговараат на впечатливата надворешност. Модерната и удобна кабина нуди висока позиција на седење, видливост со потполна контрола на патот и доволно простор во багажникот за се она потребно за  викенд излетите. А впечатливата, возачки поставената табла, збогатена со украсна лајсна и мека кожа, пијано црната боја и сатенските детали, како и убаво обликуваните седишта со профилирана поддршка, Ве поставуваат во потполна контрола ... во самиот центар на случувањата. 

 

СТАЛОЖЕН И ПОДГОТВЕН

Изработен со прецизност на скапоцен камен и форма на петвратен кросоувер, дизајнот на Toyota C-HR ги комбинира мускулестите форми околу тркалата со ниската coupé-линија на кровот, како и карактеристичните прикриени задни рачки за отворање на вратите, дизајнот на кровот кој делува како да лебди....сето ова резултира со привлекување на многу погледи. Елегантните LED дневни светла, заштитната маска инспирирана од формата на дијамант, задните бумеранг светла, или пак опционалните LED предни фарови и опционалните задни уникатни LED светла, како и опционалната двобојна каросерија (само кај Cult), заедно со специјално дизајнираните бандаши од лесна легура го заокружуваат новиот изглед на оваа Toyota.

Во потрага по совершенство

Детали

Стил

JBL Озвучување

Избор на боја

Pure White (040)

Опрема

НИВО CENTER

НАДВОРЕШНОСТ

 • Привремена, резервна гума, инсталирана во багажниот под
 • Автоматски халогени фарови со функција "Follow me home"
 • Регулирање на височината на предните фарови
 • Странични огледала во боја на каросерија со вградени трепкачи, електрично регулирани и греени
 • Задни позициски и стоп светла
 • LED дневни светла со автоматска активација при стартување на автомобилот (Daytime Running Lights)
 • Предни и задни бришачи со прилагодување на интервали
 • Систем за одмрзнување на задното стакло со автоматско исклучување
 • Задна врата која се отвора нагоре со интегриран спојлер и вградено 3-то LED стоп светло
 • Антена во форма на перка на ајкула
 • Рачки на вратите во боја на каросерија
 • Црни, офроуд калници и штитници на праговите
 • Зелено тонирани стакла, со UV заштита и термоизолација
 • 17" алу-бандаши со пневматици со димензија 215/60 R17 со карактеристичен Center дизајн
 • Мултифункционален волан опшиен во кожа, со вградени команди за аудио системот, телефонот и борд компјутерот
 • Мулти-информациски, TFT 4.2" дисплеј во боја кај инструмент таблата
 • Автоматски предни бришачи (сензор за дожд)
 • Фарови за магла, интегрирани во предниот браник

ВНАТРЕШНОСТ - КОМФОР И УДОБНОСТ

 • Двозонски, автоматски клима уред, со независна контрола за возачот и совозачот, функција за внатрешна рец. на воздухот и 3 авто-режими на интензитет на делување
 • Електрохроматски ретровизор (автоматско затемнување)
 • Електрично задвижувани предни и задни прозорски стакла со систем против приклештување
 • Мултифункционален волан со вградена контрола за борд комјутер
 • Волан со регулирање по височина и длабочина (телескопски)
 • Рачка за трепкачи со нежна активација (3 повторувања за престројување на лента) и автоматско деактивирање
 • Централно заклучување со далечинска команда, вградено во клучот на автомобилот
 • Црна боја на внатрешноста - штоф седишта
 • Подлабоко профилиран седечки дел од седиштата и потпирачите за грб
 • Електрична рачна сопирачка со Hold функција за помош при блокирање на возилото на кратки застанувања (пр. семафор)
 • Обложени делови од инструмент таблата меки на допир
 • Осветлување на внатрешноста и багажниот дел
 • Одложено активирање на осветлувањето при влез и излез од автомобилот
 • Засенувачи за сонце со вградени осветлени огледала за патниците напред
 • Рачно прилагодување на позицијата на предните седишта по должина и аголно, а седиштето на возачот и по височина
 • Кожно опшивање на рачката од менувачот
 • Преклопување на задните седишта до рамен под во однос 60:40 преку рачка за преклопување, само со еден потег (систем Toyota Easy Flat)
 • Подвижна, ролетна, заштитна прекривка во багажникот на нивото на горниот раб од задните седишта
 • Потпирач за раце меѓу предните седишта со затворена преграда за предмети
 • Затворена и осветлена преграда пред совозачот
 • Преграда за мобилен телефон или предмети, 2 прегради за чаши меѓу двете предни седишта
 • Електричен приклучок за 12V/120W во потпирачот за раце меѓу предните седишта

АУДИО И ИНФО СИСТЕМИ

 • Индикатор за промена на степен на пренос на брзина
 • Toyota Touch 2 мултимедија систем со можност за надоградба со навигациски модул:
  - 8" екран во боја со висока резолуција, чувствителен на допир
  - Задна колор камера за помош при паркирање со визуелен приказ на 8" екран и насочување
  - Аудио систем со 6 звучника
  - Радио со FM / AM приемник
  - USB и аудио приклучоци за поврзување на iPod® nano, iPod® (од 5-та генерација) и други преносни MP3 плеери
  - Контрола на iPod и MP3 плеер преку екранот чувствителен на допир
  - Bluetooth® поврзување за мобилни телефони за разговори со слободни раце (Hands free), за репродуцирање на музика од моб. телефон и користење на телефонскиот именик
  - Заради трендот на дигитални носачи на звук, Toyota Touch 2 поддржува аудио репродукција само од диг. носачи (Смарт тел., USB меморија, MP3) и не располага со CD плеер
  - Увид до SMS / мејл преку Bluetooth од мобилниот телефон со пристап на интернет (Функцијата не е компатибилна со сите мобилни телефони)
 • Систем за автоматско стартување на возилото преку копче (Smart Start System - само за автомобилите со моторот 1.8 Hybrid)

НИВО CULT

(Дополнително опремување над нивото CENTER:1.8 HSD

НАДВОРЕШНОСТ

 • Систем за автоматско отклучување / заклучување преку допир на рачките за отворање и стартување на моторот со копче (Smart Entry & Start System)
 • Црни обоени 18" алу-бандаши со димензија на пневматици 225/50 R18 со карактеристичен Cult дизајн
 • Двобоен избор комбинација на бои на автомобила - долен дел од каросеријата во една боја - кровот во друга, ексклузивно за нивото CULT
 • Дополнитено затемнето задно стакло и странични стакла
 • Странични ретровизори во боја на каросерија со вградени трепкачи, електрично прилагодување и греење и преклопување на копче
 • Резервно тркало во намалени димензии за заштеда на простор

ВНАТРЕШНОСТ - КОМФОР И УДОБНОСТ

 • Декориран тапацир на седиштата во сина боја, ексклузивно за нивото CULT
 • Декорирана внатрешност во елекро-сина и нежно виолетова боја, ексклузивно за ниво CULT
 • Предни седишта греење на седечкиот дел и потпирачите за грб, џебови на задната страна
 • Електрично прилагодување на потпората во делот на кичмениот столб - лумбално на возачкото седиште 

НИВО CLASSY

(Дополнително опремување над нивото CULT: 1.8 HSD

НАДВОРЕШНОСТ

 • Двобојни 18" алу-бандаши со пневматици со димензија 225/50 R18 со индивидуален дизјан
 • Резервно тркало во намалени димензии за заштеда на простор

ВНАТРЕШНОСТ - КОМФОР И УДОБНОСТ

 • Збогатен внатрешен ентериер, во топло кафена боја во комбинација на кожа, текстил и гуми-пластика:
  - Збогатена поставеност на седиштата во комбинација од кожа и текстил
  - Мека постава од синтетичка кожа на горниот дел на инструмент таблата, комбинирана во боја на седиштата и опшиена со декоративен вез
  - Мека постава од синтетичка кожа на потпирачот за раце и страниците на предните и задните врати, комбинирани во боја на седиштата
 • Двозонски, автоматски клима уред со "nanoE " генератор на негативни јони за елиминирање на бактерии, пречистување и хидратација на воздухот во кабината на возилото
 • Збогатена инструмент табла со хромирани прстени на инструментите
 • Кожен мулти-функционален волан со функција за загревање
 • Задна камера во боја за помагање при паркирањето со визуелизација на 8" екран и насочување, како и функција на широкоаголен приказ
 • Усовршен навигациски модул Toyota Touch 2 & Go Plus, кој го надградува стандардниот мултимедија систем Toyota Touch 2 со следните дополнителни функции:
  - Навигациски мапи за Европа со 3D навигирање
  - Поддржува менија, адреси и инструкции на 21 основни европски јазици
  - Насоки за избор на патна лента, ограничувања на брзина и позиции на камери за надминување на дозволена брзина (во зависност од државата)
  - База на точки од интерес POI и сакани локации
  - Гласовни команди на навигација, телефон и iPod и останато
  - Интегрирање на календарот преку Bluetooth поврзаниот мобилен телефон со пристап на интернет*
  - Гласовен асистент text-to-speech за читање на SMS / и-мејлови од системот*

* Функцијата не е компатибилна со сите модели на мобилни апарати.

Спецификации

C-HR 2016 Specifikacii

 

ТЕХНИЧКИ КАРАКТЕРИСТИКИ HYBRID
1.8 HYBRID 2WD
E-CVT
Тип на погон 2WD / Задвижување на предните тркала
Трансмисија Тип и број на степени Автоматска, хибридна E-CVT
Работна зафатнина на моторот cmᶾ 1798
Максимална системска моќност на хибридниот систем kW/ КС 90 / 122
Максимална моќност на моторот со внатрешно согорување kW / КС при врт./мин 72 / 5200
Максимална моќност на електромоторот kW / КС при врт./мин 53 / 163 / 0
Максимален вртежен момент Nm при врт./мин 142 / 4000
Максимална брзина km/h 170
Забрзување (0-100 km/h) секунди 11.0
Потрошувачка (комбинирана)* л / 100 км 3.9
Потрошувачка (градска)* л / 100 км 3.5
Потрошувачка (отворено)* л / 100 км 4.1
Капацитет на резервоарот за гориво литри 43
Емисија на CO2 (комбинирано)* г / км 87
Еко норма    
Суспензија тип Предна, независна тип MacPherson / Задна, независна мултилинк
Должина / Ширина / Висина мм 4360 / 1795 / 1565
Меѓуоскино растојание мм 2640
Минимално растојание од подлога (клиренс) мм 160
Сопствена маса (мин. – макс.) кг 1420-1460
Максимална допуштена маса (мин. – макс.) кг 1860
Влечна снага (со сопирачки/без сопирачки) кг 725 / 725
Зафатнина на багажникот** литри 377


* Потрошувачката на гориво и емисијата на CO2 се измерени во контролирана средина според Директивата 80/1268/ЕЕС. Стилот на управување, како и другите услови (патна подлога, густина на сообраќај, товар, број на пaтници и др.).
** Измерени според методот VDA на автомобил со привремена резервна гума. При исправени задни седишта до висина на заштитна ролетна.

Галерија